Де јуре: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 55 бајти ,  пред 12 години
с
Бот додава Шаблон: Без извори
[непроверена преработка][непроверена преработка]
с (Бот Менува: ru:Де-юре)
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''Де јуре''' (на [[Латински јазик|латински]]: ''De iure'') е [[Лингвистика|лингвистичка]] и [[Логика|логична]] спротивност на [[Де факто]]. Во буквално толкување значи: "Базирано на законот, базирано на правото". Означува состојба која се темели на правен кодекс. Во правната терминологија кога еден се повикува на законот и законската пишана материја се повикува всушност на Де јуре.
 
941.847

уредувања

Прегледник