Разлика помеѓу преработките на „Болоњски псалтир“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
Бот додава Шаблон: Без извори
(+)
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''БОЛОЊСКИ ПСАЛТИР''' иако е пишуван во с. Равне охридско, славистите го вбројуваат овој ракопис во битолското ракописно наследство, од причини што се смета дека во Битола се користел овој псалтир. Потекнува од првата половина на XIII век (1230-1242 г.). Паметникот има 264 пергаментни листови (270?200мм). Се чува во Августинскиот манастир во Болоња уште од почетокот на XVIII век.
 
941.847

уредувања

Прегледник