Богд Хан: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 55 бајти ,  пред 12 години
с
Бот додава Шаблон: Без извори
с (Бот Додава: ru:Богдо-гэгэн VIII)
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
[[Податотека:Sharav bogd khan.jpg|thumb|250px|Слика на осмиот [[Џебцундамба Хутугту]]]]
'''Богд Хан''' ([[Монголски јазик|монголски]] {{lang|mn|Богд хаан}}; 1869-1924) бил император на [[Монголија]]. Тој бил назначен како [[Хан (титула)|хан]] на [[29 декември]] [[1911]], кога земјата прогласила независност од [[Кинг (династија)|Кинг]]. Како осми [[Џебцундамба Хутугту]], тој бил духовен лидер на [[Монголци]]те и на [[Будизам|будизмот]] во Монголија.
941.847

уредувања

Прегледник