Апиологија: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 57 бајти ,  пред 12 години
с
Бот додава Шаблон: Без извори
с (Бот Додава: ta:தேனீயியல்)
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
{{Без извори|датум=октомври 2009}}
{{zoology}}
'''Апиологија''' е науката кога се занимава со изучување на [[пчела|пчелите]], и е гранка на [[ентомологија]]та. Пчелите често се изираат како група за изучување, со цел на барање на одговори на прашања за еволуцијата на општествените системи. Членовите на оваа група прикажуваат животни истории од сосема осамени, до мошне [[евсоцијалност|евсоцијални]].
941.847

уредувања

Прегледник