Аналогија (биологија): Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
Бот додава Шаблон: Без извори
с (Бот Брише: ar:المحاكاة (أحياء); козметички промени)
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
{{Без извори|датум=октомври 2009}}
[[Податотека:Homology.jpg|thumb|250px|Крилата на [[птеросаурус]]от (1), [[Лилјаци|лилјаците]] (2) и [[птици]]те (3) се аналогни: тие ја имаат истата функција и се слични по својата структура, но секое од нив еволуирало независно.]]
'''Аналогиите''' се [[Анатомија|анатомски]] или [[ген]]ски карактеристики кои ја имаат истата форма или функција кај различни [[вид]]ови кои немаат заеднички предок. На пример, крилата на [[Птици|птицата]] и [[пеперутка]]та се аналогни структури бидејќи тие се слични по форма и функција. И двата многу различни видови го решиле проблемот на полетувањето од земјата на приближно ист начин. Но, нивните крила се доста различни по својата внатрешност. Птиците имаат внатрешна мрежа од [[Коска|коски]], додека пеперуткините крила немаат коски и ја одржуваат својата форма главно поради [[флуид]]ниот притисок. Аналогиите може да се резултат или на [[Хомологија (биологија)|хомологии]] или на [[Хомоплазија|хомоплазии]], но заедничкиот предок (доколку постои) е непознат.
941.847

уредувања

Прегледник