Њутн (единица): Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 57 бајти ,  пред 12 години
с
Бот додава Шаблон: Без извори
с (Бот Менува: en:Newton (unit))
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
{{Без извори|датум=октомври 2009}}
Во [[физика]], '''њутн''' (симбол: N) е [[SI систем на мерки|SI]] единица за [[сила]], именувана според [[Сер Исак Њутн]] во чест на неговото дело во [[класична механика|класичната механика]].
 
941.847

уредувања

Прегледник