Разлика помеѓу преработките на „Јазично семејство“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
Бот додава Шаблон: Без извори
с (Бот Додава: stq:Sproakgruppe)
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
{{Без извори|датум=октомври 2009}}
'''Јазично семејство''' е група на [[Јазик|јазици]] што се меѓусебно поврзани преку заеднички предок, наречен прото-јазик.
 
941.847

уредувања

Прегледник