Разлика помеѓу преработките на „Дебело црево“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 550 бајти ,  пред 11 година
с
Отстрането уредувањето на 79.126.140.177 (разговор), вратено на последната верзија на Brest-bot
с (Отстрането уредувањето на 79.126.140.177 (разговор), вратено на последната верзија на Brest-bot)
Во дебелото црево, од несварените состојки на храната, секретите и цревните [[микроорганизми]] се формира [[фецес]]от. Во него понекогаш можат да се најдат и цревни [[паразит]]и. Тој се отстранува од [[Организам|организмот]] преку [[контракција]]та на [[Мазен мускул|мазните]] и [[Скелетен мускул|напречно-пругавите]] [[мускул]]и со процесот [[дефекација]].
[[Категорија:Дигестивен систем]]
 
[[bs:Debelo crijevo]]
[[ca:Intestí gros]]
[[cs:Tlusté střevo člověka]]
[[da:Tyktarmen]]
[[de:Dickdarm]]
[[en:Large intestine]]
[[eo:Dika intesto]]
[[es:Intestino grueso]]
[[fi:Paksusuoli]]
[[hr:Debelo crijevo]]
[[la:Intestinum crassum]]
[[lv:Resnā zarna]]
[[ms:Usus besar]]
[[pl:Jelito grube]]
[[pt:Intestino grosso]]
[[qu:Rakhu ch'unchul]]
[[ru:Толстая кишка человека]]
[[simple:Large intestine]]
[[sk:Hrubé črevo]]
[[tr:Kalın bağırsak]]
[[uk:Товстий кишечник]]
[[zh:大肠]]
[[zh-min-nan:Toā-tn̂g]]

Прегледник