Источни Русини: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 19 бајти ,  пред 12 години
с
Бот Менува: an:Rusins; козметички промени
[непроверена преработка][непроверена преработка]
с (Бот Додава: ja:ルシン人)
с (Бот Менува: an:Rusins; козметички промени)
'''Русините''' се источнословенски народ, кој зборува [[русински јазик]] и претежно живее во западна [[Украина]], во областа [[Закарпатска област|Закарпатија]], а ги има вкупно околу 610.000, од тоа во Украина околу 560.000. Нивниот јазик спаѓа во групата на источнословенски јазици. Русините некои ги сметаат за посебен народ, а други ги сметаат за дел од [[Украинци|украинскиот народ]].
 
Покрај ова име, Русините во историските документи се спомнуваат и по имињата '''Рутени''' и '''Малоруси'''. Исто така постојат и [[Западни Русини|Русини]] во [[Војводина|Војводина]], чиј јазик спаѓа во групата на западнословенските јазици и е сличен со словачкиот.
 
[[Категорија:Словени]]
[[Категорија:Украина]]
 
[[an:RusínRusins]]
[[bg:Русини]]
[[bs:Rusini]]

Прегледник