Разлика помеѓу преработките на „Јон“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додаден 131 бајт ,  пред 10 години
нема опис на уредувањето
с (Бот Додава: az:İon)
{{Никулец}}
'''Јон''' е [[атом]] кој изгубил или примил [[електрон]] односно е променета неговата неутрална природа. Јоните се делат на [[Катјон|катјони]] кои се позитивно наелектризирани поради поголемиот број на протони и [[Анјон|анјони]] кои се негативно наелектризирани јони поради поголемиот број на електрони.
 
 
[[Категорија:Хемија]]
Анонимен корисник

Прегледник