Полтавска Област: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
нема опис на уредувањето
[непроверена преработка][непроверена преработка]
Нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
}}
 
'''Полтавска област''' ([[украински]]: ''Полтавська область, translit. Poltavs’ka oblast ''; исто така се нарекува Полтавсчина'''Полтавшчина''' - украински: ''Полтавщина'') е област ([[провинцијапокраина]]) одво централна [[Украина]]. Во административенАдминистративен центар на [[област]]та е град -градот [[Полтава]].
 
==Географија==
ПолтаваПолтавската [[област]] е лоцирана во централниот дел на Украина, вкупната површина на покраината е околу 28,800 km². Област се граничи насо [[Чернигивска област]], [[Сумска област]], [[Харковска област]], [[Днипропетровска област]], [[Кировоградска област]], [[Черкаска област]] и [[Киевска област]].
 
==Надворешни врски==

Прегледник