Македонски Авиотранспорт: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
нема опис на уредувањето
с (Бот Додава: cs:MAT Macedonian Airlines)
Нема опис на уредувањето
'''Македонски Авиотранспорт''' ('''MAT''') ебеше национална авиокомпанија на [[Република Македонија]], со седиште на аеродромот Александар Велики - Скопје. ОперираОперираше на летови од [[Скопје]] и [[Охрид]] до дестинации во [[Европа]].
 
==Историја==
 
Авиокомпанијата МАТ беше формирана на 16 јануари 1994 и започна со летање на 23 јуни истата година. Прва релација која што беше воведена беше на линијата Скопје - Цирих. Првиот авион кој беше во целосна сопственост на МАТ е Canadair CRJ-900, кој е во сопственост од септември 2006. Во моментов авиокомпанијата е згасната и сите операции се запрени.
 
== Дестинации на кои летал МАТ во минатото ==
 
Согласно летниот редослед на летови, МАТ Македонски авиотранспорт лета на овие релации:
* {{flagicon|Spain}}
** [[Палма Де Мајорка]] ([[Аеродром Палма де Мајорка]])
 
== Дестинации на кои летал МАТ во минатото ==
 
* {{flagicon|Denmark}} [[Данска]]
721

уредување

Прегледник