Топлина: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 56 бајти ,  пред 12 години
с
Брзо додавање категорија Физички величини (со користење на HotCat)
сНема опис на уредувањето
с (Брзо додавање категорија Физички величини (со користење на HotCat))
'''Топлината''' се дефинира како [[енергија]] во преод штокоја се регистрира (чувствува) и пренесува како резултат на температурната разлика. Топлината секогаш поминува од потопло на постудено тело, така што насоката на распространување е одредена со природен закон (вториот закон на [[термодинамика]]та).
 
Шкотскиот физичар [[Џејмс Клерк Максвел]], во неговото класично дело “Теорија на топлината“ од 1871 г., бил еден од првите кој се обидел да даде модерна дефиниција за топлина. Главно, Максвел истакнува четири одредби за дефинирање на топлината. Првата, дека тоа е “нешто што може да се префрли од едно тело на друго“друго, што го претставува Вториот закон на [[термодинамика]]та. Второ, дека таа може да се смета за “мерлива големина“ и затоа може да се третира математички како останатите мерливи големини. Трето, таа “не може да се третира како супстанца“; таа може да се трансформира во нешто што не е супстанца, на пример, механичка работа. Најнакрај, таа е “една од формите на енергијата“.
 
Топлината се означува со Q, а СИ-единица за топлина е [[џул]] (J). Кога температурите ќе се изедначат, топлината е еднаква на нула. Топлината исклучиво е поврзана за преодот, па таа е процесна големина.
[[Категорија:Физика]]
 
[[Категорија:Физички величини]]
[[Категорија:Физички величини]]
3.890

уредувања

Прегледник