Разлика помеѓу преработките на „Абдикација“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 38 бајти ,  пред 11 година
с
Брзо додавање категорија Цареви (со користење на HotCat)
с (Брзо додавање категорија Цареви (со користење на HotCat))
с (Брзо додавање категорија Цареви (со користење на HotCat))
'''Абдицирање''' или абдикација (лат. abdicatio = одрекување, одбивање; од ab - од далеку, и dicare, да изјави, да прогласи како да не му припаѓа) е чин на откажување и истапување од официјална служба, особено од врховна служба во државата. Во [[Римско право|Римското право]] терминот, исто така, се применува за откажување од член на семејството, на пример откажување наследство на синот. Терминот обично се применува за [[монарх|монарси]] или оние кои официјално се крунисани. Денес соодветниот израз за избрана или именувана функција е '''официјална оставка'''.
 
[[Категорија:Цареви]]
[[Категорија:Цареви]]
[[Категорија:Цареви]]
3.883

уредувања

Прегледник