Разлика помеѓу преработките на „Хабсбурговци“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 4 бајти ,  пред 12 години
нема опис на уредувањето
 
 
'''Хабсбург''' (множина: Хабсбурзи, Хабсбурговци; придавка: хабсбуршки) била една од владателските куќи (династии) во [[Европа]]: Хабсбурговците владееле со [[Австрија]] (како војводи од 1282-1453 г., надвојводи 1452-1804 г. и цареви 1804-1918 г.), биле кралеви на [[Шпанија]] (1516-1700 г.) и цареви на [[Светото римско царство]] повеќе векови до 1806 година.
 
Нивното име потекнува од швајцарскиот дворец Habichtsburg (“Јастребов дворец“), седиште на семејството во 12. и 13. век во местото [[Хабсбург]]. Тргнувајќи од југоисточна [[Германија]], семесјтвото го проширило своето влијание и имотите до источните краеви на Светото римско царство, што отприлика одговара на денешна [[Австрија]] (1278-1382). По само две-три генерации, Хабсбурговците успеале да доспеат на царскиот престол, кој со кратки прекини ќе го држат со векови (1273-1291, 1298-1308, 1438-1740. и 1745-1806).
3.886

уредувања

Прегледник