Разлика помеѓу преработките на „Alitalia“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 4 бајти ,  пред 11 година
нема опис на уредувањето
}}
 
'''Alitalia — Compagnia Aerea Italiana S.p.A.''' е Италијанска авиокомпанија, која се изроди со спојување на веќе пропаднатата Alitalia-Linee Aeree Italiane и [[Air One]].
Со седиште во [[Рим]], оперира на 24 домашни и 66 интернационални дестинации. Alitalia е на 19 место во светот по бројот на авиони. Централен аеродром е [[Аеродром Рим Фиумичино|аеродромот Леонардо Да Винчи во Рим]].
 
721

уредување

Прегледник