Апостол Тома: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 38 бајти ,  пред 12 години
с
Бот Менува: hu:Tamás apostol; козметички промени
[непроверена преработка][непроверена преработка]
с (Бот Менува: sl:Sveti Tomaž)
с (Бот Менува: hu:Tamás apostol; козметички промени)
|birth_date=[[1 век]]
|death_date=[[72]] година
|feast_day=[[3 јули]] ([[Римокатоличка црква]]) ([[Православна црква]])<br />[[21 декември]]
|venerated_in=
|image=Thomas.jpg
Во Евангелието на Јован во 11:16, се споменува дека кога [[Свети Лазар]] починал, апостолите на еден начин се спротиставиле на [[Исус Христос]] да се вратат во [[Јудеја]], Свети Тома смело одговорил: “''Да одиме и ние да умраме со Него“.'' Свети Тома е единствениот [[апостол]] кој присуствувал на Успението на Пресвета Богородица на небото. Останатите апостоли биле специјално дојдени во [[Ерусалим]] за самиот погреб на [[Дева Марија]].
 
Апостол Тома е почитуван како светец во [[Римокатоличка црква|Римокатоличката црква]] и [[Православна црква|Православна црква]]. Римокатоличката црква неговото име го славела на [[21 декември]]. Таа била преместена поради тоа што на истата дата е починал [[Свети Петар Канисиус]]. Така, во римокатоличката и [[англиканска црква|англиканската црква]], Свети Тома се чествува на [[3 јули]].
Во [[Православна црква|Православната црква]], [[Источна католичка црква|Источната католичка црква]], Свети Томе го чествуваат во [[недела]], односно една недела по [[Великден]]. Црквите кои го следаат [[јулијански календар|јулијанскиот календар]], празникот на Свети Тома го чествуваат на [[6 октомври]].
[[he:תומאס הקדוש]]
[[hr:Toma Apostol]]
[[hu:Szent Tamás apostol]]
[[it:Tommaso apostolo]]
[[ja:トマス (使徒)]]

Прегледник