Пентархија: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додаден 241 бајт ,  пред 13 години
нема опис на уредувањето
[непроверена преработка][непроверена преработка]
с (Бот Додаје: de, he, it, nl, pl)
Нема опис на уредувањето
Општо кажано, зборот „Пентархија“ се користи кога се говори за пет владетели, или пет моќи. Така, низ историјата има примери кога овој збор бил користен за опис на либералната пентахрија во Италија во 19 век, или петте големи Европски сили во 18 век и 19 век (Британија, Франција, Австрија, Прусија и Русија).
 
[[Категорија:ХристијанствоКоптска православна црква]]
[[Категорија:Христијански лидериконтраверзии]]
[[Категорија:Христијански гледишта]]
[[Категорија:6 век во христијанството]]
[[Категорија:7 век во христијанството]]
 
[[de:Pentarchie]]

Прегледник