Разлика помеѓу преработките на „Студена војна“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 447 бајти ,  пред 11 година
с
Бришење на "NonAlignedMovement.jpg", беше избришана од Заедничката ризница од страна на [[commons:User:Tryphon|Tryphon
с (→‎1979-1985: link)
с (Бришење на "NonAlignedMovement.jpg", беше избришана од Заедничката ризница од страна на [[commons:User:Tryphon|Tryphon)
== 1953-1962 ==
 
 
[[File:NonAlignedMovement.jpg|thumb|180px|десно|Основачите на Движењето на неврзаните во октомври 1960. година. Од лево: [[Џавахарлал Нехру]] од Индија, [[Кваме Нкрумах]] од Гана, [[Гамал Абдел Насер]] од Египет, [[Сукарно]] од Индонезија и [[Јосип Броз Тито]] од Југославија]]
 
Во 1953. во САД дошло до смена на власта по изборот на Ајзенхауер за претседател. Истата година, умрел Сталин и за претседател на СССР бил избран [[Никита Хрушчов]]. Со тоа некои од доктрините на Студената војна се промениле, но тензиите и понатаму останале.

Прегледник