Праисторија на Иберија: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нема измена во големината ,  пред 12 години
нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
{{Шаблон:Историја на Шпанија}}
'''Праисторијата на денешна Шпанија''' започнува со отривањето на најраниот запис за постоење на [[човелики мајмун]] во [[Европа]] во [[пештера]] која се наоѓа на планината [[Атапуерка]]. Фосилите кои биле пронајдени таму датираат отприлика пред околу 1,2 милиони години. Современиот [[кроманонскикромањонски човек]] на овие простори започнале да се населуваат пред околу 35.000 години. Во пештерата [[Алтамира]] постоела една од првите населби на овие простори пред околу 15 000 години. Според [[археологија|археолошките]] проучувања, на овие простори постоела развиена култура во источниот дел на [[Ибериски полуостров|Иберискиот полуостров]] во времето на доцниот [[Неолит]] и [[Бронзено доба|Бронзената ера]].
 
[[Фенекија|Фенекијците]], [[Стара Грција|старите Грци]] и [[Картагина|Картагените]] го населиле овој простор, колонизирајќи во околу [[1100 п.н.е.]]. Фенекијските трговци го основале денешниот град [[Кадиз]]. Во текот на [[9 век п.н.е.]] Античките Грци го колонизирале и основале градот [[Емпуриес]] по должината на [[Средоземно море]], преоставајќи го јужниот дел на Фенекија. Од [[Стара Грција]] најверојатно произлегло и името [[Иберија]], според реката [[Ибар]]. Во [[6 век п.н.е.]] на полуостровот пристигнале Картагинците кои воделе војни со најпрвин со Грција а подоцна и со [[Римска империја|Римската империја]]. Најважен град кој што го основиле бил денешниот [[Картагина]].

Прегледник