Црвена боја (хералдика): Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
Бот Менува: th:สีแดง (มุทราศาสตร์); козметички промени
[непроверена преработка][непроверена преработка]
с (Бот Менува: th:สีแดง (มุทราศาสตร์); козметички промени)
Во [[полска хералдика|полската хералдика]], црвената е најупотребувана боја за полето. Во текот на XVI век, речиси половина од сите благороднички [[грб]]ови во [[Полска]] имале црвено поле со по барем една [[сребро (хералдика)|сребрена]] фигура на него.
 
== Симболика ==
Се смета дека црвената боја во хералдиката ги претставува следиве нешта:
 
* Од небесните тела, [[Марс]]
 
== Наводи ==
*Brault, Gerard J. (1997). ''Early Blazon: Heraldic Terminology in the Twelfth and Thirteenth Centuries'', (II изд). Woodbridge, UK: The Boydell Press. ISBN 0-85115-711-4.
{{reflist}}
 
== Видете исто така ==
*[[Полска хералдика]]
*[[Боја (хералдика)|Хералдички бои]]
[[oc:Gules]]
[[pt:Gules]]
[[th:สีแดง (อิสริยาภรณ์มุทราศาสตร์)]]

Прегледник