Разлика помеѓу преработките на „Санто Доминго“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 30 бајти ,  пред 11 година
нема опис на уредувањето
[[Податотека:Santodomingo_cathedral.jpg|thumb|300px|Plaza Colón]]
 
'''Санто Доминго де Гузман''' (''Света Недела'') е [[главен град]] на [[Доминиканска Република|Доминиканската Република]]. Овој град има околу 2.253.437 жители. Градот се наоѓа на островот [[Хаити (остров)|Хаити]], на бреговите на [[Карипско Море|Карипското Море]]. Сместен е на устието на реката [[Озама]]. Санто Доминго е најстарата постојано населена европска населба во [[Америка]] и бил првото седиште на [[Шпански колонии|шпанските колонијални]] територии.
 
{{Доминиканска Република-никулец}}

Прегледник