Разлика помеѓу преработките на „Зеландија“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 54 бајти ,  пред 11 година
с
нема опис на уредувањето
с
с
[[Податотека:Zealandia topography.jpg|thumb|right|250px|Топографијата на Зеландија.]]
[[Податотека:Zealandia-Continent map enmk.svg|thumb|250px|right|Карта на јужниот дел на Зеландија со означени географски поими]]
 
'''Зеландија''' (''Zealandia'', исто така позната како '''Тасмантис''' или '''Новиот континент Зиленд'''_, е потопен [[континент]] или [[микроконтинент]] кој потонал по одвојувањето од [[Австралија]] пред 60-85 милиони години<ref name="Te Ara">{{цитирана веб страница |author=Keith Lewis |coauthors= Scott D. Nodder and Lionel Carter |url=http://www.teara.govt.nz/EarthSeaAndSky/OceanStudyAndConservation/SeaFloorGeology/1/en | title=Zealandia: the New Zealand continent |work=Te Ara - the Encyclopedia of New Zealand |date=[[2007-01-11]] | accessdate=2007-02-22}}</ref> и од [[Антарктик]] пред 130 и 85 милиони години.

Прегледник