Разлика помеѓу преработките на „Хајле Селасие“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 55 бајти ,  пред 11 година
Photo added
(Photo added)
{{внимание}}
[[File:Selassie restored.jpg|thumb|right|160px|(1923)]]
 
'''Хајле Силасие''' е роден како '''Лиј Тафари Маконен''' на [[23 јули]] [[1892]] година во провинцијата [[Харар]]. Неговиот татко се викал [[Рас Маконен]]. Рас е титула исто како принц, кнез и сл. Неговото потекло се врзува за кралот Менелик I, кој пак води потекло од библискиот цар [[Соломон]]. Со еден збор тафари потекнува од кралска лоза. Тафари потекнува од една христијанско-православна фамилија и како таков тој е крстен уште во првиот ден од својот живот. На крштевањето го добива името Хаиле Селасие I. Хајле Селасие во превод знаци сила на светото тројство.
 
8

уредувања

Прегледник