ГНУ: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 34 бајти ,  пред 16 години
с
нема опис на уредувањето
[непроверена преработка][непроверена преработка]
сНема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
----
{{Инф-никулец}}
 
[[Слика:Heckert GNU white.svg|thumb|right|200|Логото на ГНУ.]]
 
'''ГНУ''' ([[МФА|се изговара]] {{МФА|/gnu/}}) е софтверски проект започнат во [[1983]] од страна на [[Ричард Сталман]] со цел да се напише комплетен [[оперативен систем]] кој би бил слободен во смисол на слободен софтвер: било кој и секој корисник би имал право и можност да умножува, менува и редистрибуира програма под условите на [[ГНУ Општа Јавна Лиценца]]. ГНУ проектот го води [[Фондација за слободен софтвер|Фондацијата за слободен софтвер]].
 
'''ГНУ''' ([[МФА|се изговара]] {{МФА|/gnu/}}) е софтверски проект започнат во [[1983]] од страна на [[Ричард Сталман]] со цел да се напише комплетен [[оперативен систем]] кој би бил слободен во смисол на слободен софтвер: било кој и- секој корисник би имал право и можност да умножува, менува и редистрибуира програма под условите на [[ГНУ Општа Јавна Лиценца]]. ГНУ проектот го води [[Фондација за слободен софтвер|Фондацијата за слободен софтвер]].
 
ГНУ проектот има развиено голем број на програми, вклучувајќи го и уредувачот Emacs, ГНУ компилатор (GNU Compiler Collection - GCC) и ГНУ дибагер (GNU Debugger - GDB). Елементите на ГНУ системот во комбинација со системското јадро [[Линукс]], кое не е дел од ГНУ проектот но се дистрибуира под [[ГНУ Општа Јавна Лиценца]], сочинува комплетен [[оперативен систем]] [[ГНУ/Линукс]].
13.850

уредувања

Прегледник