ГНУ: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 888 бајти ,  пред 16 години
с
нема опис на уредувањето
[непроверена преработка][непроверена преработка]
сНема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
''Оваа страница се однесува на софтверскиот проект ГНУ. За дивото животно видете [[гну]].''
----
{{Инф-никулец}}
 
[[Слика:Heckert GNU white.svg|thumb|right|200|Логото на ГНУ.]]
'''ГНУ''' ([[МФА|се изговара]] {{МФА|/gnu/}}) е софтверски проект започнат во [[1983 година]] од страна на [[Ричард Сталман]] со цел да се напише комплетен [[оперативен систем]] кој би бил слободен во смисол на слободен софтвер: било кој и секој корисник би имал право и можност да умножува, менува и редистрибуира програма под условите на [[ГНУ Општа Јавна Лиценца]]. ГНУ проектот го води [[Фондација за слободен софтвер|Фондацијата за слободен софтвер]].
 
ГНУ проектот има развиено голем број на програми, вклучувајќи го и уредувачот Emacs, ГНУ компилатор (GNU Compiler Collection - GCC) и ГНУ дибагер (GNU Debugger - GDB). Елементите на ГНУ системот во комбинација со системското јадро [[Линукс]], кое не е дел од ГНУ проектот но се дистрибуира под [[ГНУ Општа Јавна Лиценца]], сочинува комплетен [[оперативен систем]] [[ГНУ/Линукс]].
 
== Симболика ==
 
 
'''ГНУ''' е рекурзивна кратенка која се чита '''G'''NU is '''n'''ot '''U'''nix ('''Г'''ну '''н'''е е '''у'''никс). Маскотата на ГНУ е африканското животно [[Гну|гну]].
== Надворешни информации и врски ==
 
* [http://www.gnu.org GNUГНУ оперативен систем]
* [http://www.gnu.org/gnu/linux-and-gnu.html Линукс и ГНУ проектот]
 
 
[[Категорија:Слободен софтвер]]
 
 
[[af:GNU]]
[[ar:GNU]]
[[bs:GNU]]
[[bg:ГНУ]]
[[ca:GNU]]
[[cs:GNU]]
[[da:GNU]]
[[de:GNU]]
[[et:GNU]]
[[es:GNU]]
[[eo:GNU]]
[[eu:GNU]]
[[fa:گنو]]
[[fr:GNU]]
[[gl:GNU]]
[[ko:GNU]]
[[hr:GNU]]
[[ilo:GNU]]
[[id:GNU]]
[[ia:Projecto GNU]]
[[is:GNU]]
[[it:GNU]]
[[he:גנו (מערכת הפעלה)]]
[[ku:GNU]]
[[lt:GNU]]
[[hu:GNU]]
[[mk:ГНУ]]
[[ms:GNU]]
[[nl:GNU]]
[[ja:GNU]]
[[nn:GNU]]
[[pl:GNU]]
[[pt:Projecto GNU]]
[[ro:GNU]]
[[ru:GNU]]
[[sq:GNU]]
[[simple:GNU]]
[[sl:GNU]]
[[sr:ГНУ]]
[[fi:GNU]]
[[sv:GNU]]
[[tl:GNU]]
[[th:กนู]]
[[vi:Dự án GNU]]
[[tr:GNU]]
[[uk:GNU]]
[[zh:GNU]]
13.850

уредувања

Прегледник