Разлика помеѓу преработките на „Студена војна“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 74 бајти ,  пред 11 година
с
с (→‎1962-1979: линк)
с (→‎1979-1985: link)
Во периодот на власта на [[Роналд Реган]] во САД и [[Маргарет Тачер]] во Велика Британија од 1980., на сцена повторно стапило целосно заладување на односите. Реган потрошил 2,2 трилиони долари за одбрана во осумте години владеење. Воената потрошувачка, комбинирана со наследените структурни економски проблеми од 1970-тите, ги преобразиле САД од најголем заемодавач во најголем должник во светот.<ref name = "LaFeber 1991" /> Реган поставил и крсосувачки ракети во Европа, како и експериментален систем од проектили за уривање на Советски ракети во лет наречен „војна на ѕвездите“. Во 1981. Реган воспоставил и економски санкции како протест за задушувањето на движењето „Солидарност“во Полска.
 
Во 1983. Реган се вмешал во [[Израелско-либанска војна од 1982 година|Либанската граѓанска војна]], извршил инвазија на Гренада, ја бомбардирал Либија и ги поддржал бунтовниците против комунистичкиот режим во Никарагва.<ref name = "Reagan">"Ronald Reagan," ''A Reader's Companion to American History'' Houghton Mifflin Company, 1991.</ref>
 
Во меѓувреме, Советите, кои имале испратено преку 100.000 војници во Авганистан, трпеле огромни воени и економски загуби од војната во Авганистан, кајшто САД ги поддржувале муслиманските герилци (кои подоцна прераснале во [[Ал Каеда]]).
4.318

уредувања

Прегледник