Разлика помеѓу преработките на „Студена војна“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 59 бајти ,  пред 11 година
с
→‎1962-1979: линк
с (→‎1962-1979: линк)
Поради економските проблеми што обете супер-сили ги имале во раните 1970-ти - САД од војната во Виетнам, а сССР од внатрешниот економски систем, дошло до преговори за опуштање на меѓусебните односи (детант) и ограничување на вооружувањето, што било крунисано во 1975. со потпишувањето на Хелсиншките договори. Кон релаксацијата придонесувала и појавата на повеќе нови центри на влијание: Западна Европа и Јапонија полека ги достигнале по економската моќ САД, а Неврзаните и [[ОПЕК]] станале значајни политички фактори.
 
Но, оваа релаксација на односите се покажала краткотрајна: со Арапско-Израелската војна од 1973., превратот во Чиле од 1973., војната во Ангола од 1975., Иранската револуција и Никарагванската револуција од 1979., како и [[Советско-Авганистанска војна|инвазијата на СССР во Авганистан во 1979]]., повторно на сцена стапиле спротивставените интереси.
 
== 1979-1985 ==
4.318

уредувања

Прегледник