Разлика помеѓу преработките на „Трки со двоколки“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 90 бајти ,  пред 11 година
с
референца до Фокас
с (Бот Додава: en:Chariot racing)
с (референца до Фокас)
Во римската верзија на трките, тимовите претставувале различни групи на финансиски поддржувачи, кои честопати се натпреварувале за најдобрите возачи. Поради тоа се создавале фракции кои со време почнале да добиваат и политички, социјални или религиозни примеси. Ова особено било случај во Византија, кајшто од првобитните фракции на Зелени, Бели, Сини и Црвени, на крајот останале само две - Зелените и Сините, чие ривалство кулминирало со [[Бунтот Ника]].
 
Навивачките групи на Зелените и Сините во Византија биле толку влијателни, што и императорите во Византија понекогаш припаѓале на некоја од групите, или пак барале нивна политичка поддршка за да дојдат на власт, како на пример императорот [[Фокас]] во 602. година.
 
==Извори==
4.318

уредувања

Прегледник