Разлика помеѓу преработките на „Рокенрол“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 365 бајти ,  пред 11 година
с
средување
с (Бот Додава: mn:Рок-н-ролл Менува: ka:როკ-ენ-როლი)
с (средување)
'''Рокенрол''', (англ. ''rock and roll = нишкање и свивање'') исто така наречен '''рок''', е форма на [[популарна музика]], обично со вокали (често со вокална хармонија), [[електрична гитара|електрични гитари]] и силен [[ритам]]; други инструменти како [[саксофон]] се чести во некои стилови. КакоРокенролот културенпотекнува феномен,од општественото влијаниемешавина на рокотповеќе низмултикултурни светот е без паралела меѓу видовите на музика. За рокенролот се смета дека завршувал војни и ширел мир и толеранцијажанрови, како и дека ги расипувал невините и ширел морален гнилеж. Рокотблуз, роден во [[САД]]џез, има станато популарен по целиот глобусгоспел и има еволуирано во повеќе различни стиловикантри. Во рамките на рокенролот спаѓаат и [[џез]], [[блуз]] и модерната [[рок]] [[музика]] која опфаќа голем број на потправци.
 
Како културен феномен, општественото влијание на рокот низ светот е без паралела меѓу видовите на музика. Неговата прифатливост произлегува и од неговата мултикултурна основа. За рокенролот се смета дека завршувал војни и ширел мир и толеранција, како и дека ги расипувал невините и ширел морален гнилеж. Рокот, роден во [[САД]] во 1940-тите, има станато популарен по целиот глобус и има еволуирано во повеќе различни стилови. Во рамките на рокенролот спаѓаат и голем број на под-правци како хеви метал, хард рок, панк, итн.
 
== Видете исто така ==
4.318

уредувања

Прегледник