Разлика помеѓу преработките на „Пантеон (Рим)“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 3 бајти ,  пред 12 години
с
Бот Додава: eu:Agriparen Panteoia Брише: hr:Panteon (Rim); козметичке промене
с (Бот менува: Image -> Податотека)
с (Бот Додава: eu:Agriparen Panteoia Брише: hr:Panteon (Rim); козметичке промене)
[[Податотека:Pantheon rome 2005may.jpg|thumb|right|300px|Влезот во Пантеон.]]
 
'''Пантеонот''' во Рим (од грч. Πάνθειον = за сите богови) е една од најдобро сочуваните монументални згради од антиката. Изграден е во 125. год. и оттогаш е во постојана употреба. Првобитно бил изграден од Маркус Агрипа, конзул на Рим, во 27.г.п.н.е., но по уништувањето од пожар во 80.г., бил целосно обновен од императорот Хадријан во 125. година од новата ера. Со сигурност не се знае дали Пантеонот навистина служел како храм на сите божества или само за некои од нив.
 
[[Податотека:pantheon-panini.jpg|thumb|Внатрешноста на Пантеонот во 18. век. Слика од Џовани Паоло Панини.]]
Пантеонот е огромна градба, која се состои од влезен правоаголен дел кој се потпира на колонада од столбови, и главен цилиндричен дел покриен со купола. На врвот куполата е отворена, отворот е со дијаметар од 6м, и кога врне дождот паѓа во храмот. Висината на куполата е 43,3м, исто како и нејзината ширина. Огромната бронзена порта на влезот е оригинална, од античко време. Во своето време, Пантеонот бил импозантна градба, и бил инспирација за градителите во ренесансата од 13.-14. век кога за првпат се направени и поголеми градби.
 
Една од причините што Пантеонот не бил уништен како многу други пагански градби од страна на христијаните, е што од 7. век до денешен ден функционира како црква. Во него се погребани италијанските кралеви [[Умберто I]] и [[Виторио Емануеле II]], како и познатиот сликар од 16. век [[Рафаел]].
[[es:Panteón de Agripa]]
[[et:Rooma Panteon]]
[[eu:Agriparen Panteoia]]
[[fa:پانتئون (معبد رومی)]]
[[fi:Pantheon (Rooma)]]
[[gl:Panteón (Roma)]]
[[he:הפנתאון ברומא]]
[[hr:Panteon (Rim)]]
[[it:Pantheon (Roma)]]
[[ja:パンテオン (ローマ)]]

Прегледник