Прејди на содржината

Харалампие Поленаковиќ: Разлика помеѓу преработките

но извори нема!!!
[непроверена преработка][непроверена преработка]
Нема опис на уредувањето
(но извори нема!!!)
{{без извори}}
'''Харалампие Поленаковиќ''' ([[Гостивар]], [[30 јануари]] [[1909]] - [[Скопје]], [[15 февруари]] [[1984]]) е еден од основоположниците на историјата на македонската литература, долгогодишен професор на Филолошкиот факултет во Скопје и еден од првите членови на [[МАНУ]].