Прејди на содржината

Харалампие Поленаковиќ: Разлика помеѓу преработките

но извори нема???
[непроверена преработка][непроверена преработка]
с (Отстрането уредувањето на Мико (разговор), вратено на последната верзија на Wikimk)
(но извори нема???)
{{без извори}}
'''Харалампие Поленаковиќ''' ([[Гостивар]], [[30 јануари]] [[1909]] - [[Скопје]], [[15 февруари]] [[1984]]) е еден од основоположниците на историјата на македонската литература, долгогодишен професор на Филолошкиот факултет во Скопје и еден од првите членови на [[МАНУ]].
 
[[Категорија: Македонски академици]]
[[Категорија: Македонски педагози]]
 
[[bg:Харалампие Поленакович]]