Разлика помеѓу преработките на „Хромозом 1 (човек)“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 47 бајти ,  пред 11 година
с
Бот Додава: ru:1-я хромосома человека; козметичке промене
с (Бот менува: Image -> Податотека)
с (Бот Додава: ru:1-я хромосома человека; козметичке промене)
* [[GALE]]: UDP-галактоза-4-епимераза
* [[GBA (gene)|GBA]]: глукозидаза, бета; вклучува глукозилкерамидаза (ген за [[Гаушерова болест]])
* [[GJB3]]: протеин кој влегува во градбата на меѓуклеточните канали, бета 3, 31kDa (конексин 31)
* [[GLC1A]]: ген за [[глаукома]]
* [[HFE2]]: хемохроматоза тип 2 (младешка состојба)
[[pt:Cromossoma 1 (humano)]]
[[ro:Cromozomul uman 1]]
[[ru:1-я хромосома человека]]
[[sr:Хромозом 1 (човек)]]
[[tr:Kromozom 1]]

Прегледник