Разлика помеѓу преработките на „Капан ан“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нема измена во големината ,  пред 14 години
нема опис на уредувањето
с
[[Слика:kapan-plan.jpg|thumb|right|500px|Надолжен пресек на Капан ан - '''A'''. Влез '''B'''. Внатрешен двор '''C'''. Трем '''D'''. Чардак]]
[[Слика:skopje-kapan-an.jpg|thumb|right|200px|Капан ан денес]]
'''Капан ан''' е конак во [[Стара скопска чаршија|старата скопска чаршија]] во [[Скопје]] изграден е во средината на [[XV век]]. Негов [[ктитор]] бил [[Иса-бег]], војвода и [[командант]] на [[Скопско краиште|Скопското краиште]]. Како ан функционирал сè до [[Втора Светска војна|Втората Светска војна]].
По [[Скопски земјотрес 1963|земјотресот од 1963 година]], целосно е обновен во [[1971]]-[[1973]]
Денес во него се сместени [[занаетчиство|занаетчии]], [[трговија|трговци]] и [[угостителство|угостители]].
[[Слика:kapan-plan.jpg|thumb|rightcenter|500px700px|Надолжен пресек на Капан ан - '''A'''. Влез '''B'''. Внатрешен двор '''C'''. Трем '''D'''. Чардак]]
 
 
[[Категорија:Скопски знаменитости]]

Прегледник