Разлика помеѓу преработките на „Капан ан“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 75 бајти ,  пред 14 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
[[Слика:kapan-plan.jpg|thumb|right|300px500px|Надолжен пресек на Капан ан - '''A'''. Влез '''B'''. Внатрешен двор '''C'''. Трем '''D'''. Чардак]]
[[Слика:kapan-plan.jpg|thumb|right|200px|Капан ан денес]]
'''Капан ан''' е конак во [[Стара скопска чаршија|старата скопска чаршија]] во [[Скопје]] изграден е во средината на [[XV век]]. Негов [[ктитор]] бил [[Иса-бег]], војвода и [[командант]] на [[Скопско краиште|Скопското краиште]]. Како ан функционирал сè до [[Втора Светска војна|Втората Светска војна]].

Прегледник