Британско кралско семејство: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
нема опис на уредувањето
с (Бот Додава: pt:Família Real Britânica)
сНема опис на уредувањето
<imagemap>
[[image:British_Royal_Family.jpg|thumb|300px| Дел од членовите на британското краско семејство на балконот на [[Бакингемска палата|Бакингемската палата]]]]
Image:Roy-fam-2007.jpg|right|500px|thumb|Речиси сите членови на британското кралско семејство собрани на вечера 60-годишнина од бракот на кралицата Елизабета II и Војводата од Единбург ([[Катарина, Војвотка од Кент|Војвотката од Кент]] е отсутна; [[Леди Луиса Виндзор]] или не е присутна или не е фотографирана, а [[Џејмс, Виконт Северн|Виконтот Северн]] сеуште не бил роден во времето на фотографијата. Кликнете на лицата за да ја погледате статијата за секој човек)
circle 203 153 28 [[Елизабета II|Кралицата]]
circle 281 147 28 [[Принц Филип, Војвода од Единбург|Војводата од Единбург]]
circle 136 140 28 [[Чарлс, Принц од Велс|Принцот од Велс]]
circle 358 150 28 [[Камила, Војвотка од Корнвол|Војвотката од Корнвол]]
circle 43 141 28 [[Принц Вилијам од Велс]]
circle 420 141 30 [[Принц Хенри од Велс]]
circle 262 90 22 [[Принц Анреј, Војвода од Јорк|Војводата од Јорк]]
circle 214 100 22 [[Принцеза Беатриса од Јорк|Принцезата Беатриса од Јорк]]
circle 316 102 22 [[Принцеза Евгенија од Јорк|Принцезата Евгенија од Јорк]]
circle 364 89 20 [[Принц Едвард, Ерл од Весекс|Ерлот од Весекс]]
circle 433 102 20 [[Софи, Грофица од Весекс|Грофица од Весекс]]
circle 100 93 20 [[Ана, Кралска принцеза|Кралската принцеза]]
circle 43 80 22 [[Тим Лоренс|Вц-адм. Тимоти Лоренс]]
circle 78 66 16 [[Питер Филипс|Г-дин Питер Филипс]]
circle 133 83 15 [[Autumn Филипс|Г-ѓица Autumn Кели (сега Г-ѓа Питер Филипс)]]
circle 158 97 20 [[Зара Филипс|Г-ѓица Зара Филипс ЧБИ]]
circle 347 68 14 [[Дејвид Армстронг-Џонс, Виконт Линли|Виконтот Линли]]
circle 388 67 11 [[Серена Армстронг-Џонс, Виконтеса Линли|Виконтесата Линли]]
circle 152 71 10 [[Леди Сара Чато|Леди Сара Чето]]
circle 109 62 11 [[Даниел Чато|Г-дин Даниел Чатп]]
circle 455 67 20 [[Принц Ричард, Војвода од Глостер|Војводата од Глостер]]
circle 402 82 16 [[Биргита, Војвотка од Глостер|Војвотката од Глостер]]
circle 276 53 16 [[Принц Едвард, Војвода од Кент|Војводата од Кент]]
circle 188 62 20 [[Принц Михаил од Кент]]
circle 233 69 20 [[Принцеза Михаела од Кент]]
circle 316 64 16 [[Принцеза Александра, Чесната Леди Огилви|Принцезата Александра]]
</imagemap>
 
'''Британското кралско семејство''' е група луѓе во блиско сродство со [[Британски монарх|британскиот монарх]]. Иако не постои строга правна дефиниција за тоа кој може да биде член на ова семејство [http://www.heraldica.org/faqs/britfaq.html#p2-2], и разни листи вклучуваат разни луѓе, оние што се [[ословување|ословуваат]] како [[Височество|Негово или Нејзино Височество (Н.В.)]] или [[Негово Кралско Височество|Негово или Нејзино Кралско Височество (Н.К.В.)]] се сметаат за членови. Во овие спаѓаат:
*[[Британски монарх|Британскиот Суверен]] ([[Монарх|крал]] или [[Монарх|кралица]])
* [[Принц Ричард, Војвода од Глостер|Војводата]] и [[Брижита, Војвотка од Глостер|Војвотката од Глостер]] (братучед на Кралицата и неговата жена)
* [[Принц Едвард, Војвода од Кент|Војводата]] и [[Катарина, Војвотка од Кент|Војвотката од Кент]] (братучед на кралицата и неговата жена)
* [[Принц МајклМихаил од Кент|Принцот Михаил]] и [[Принцеза Михаела од Кент|Принцезата Михаела од Кент]] (братучед на Кралицата и неговата жена)
* [[Принцеза Александра наод Кент|Принцезата Александра, БлагороднатаЧесната ОгајлвиЛеди Огилви]] (братучетка на Кралицата)
 
==Галерија на членовите==
*[[Лорд Николас Виндзор]] (помладиот син на Војводата од Кент)
*[[Лорд Фредерик Виндзор]] и [[Леди Габриела Виндзор]] (синот и ќерката на Принцот Мајкл од Кент)
*Г-динот и г-ѓата [[Џејмс ОгајлвиОгилви]] (синот на Принцезата Александра и неговата сопруга) и нивните деца (Александар Чарлс и Флора Александра)
*[[Марина ОгајлвиОгилви|Г-ѓица Марина ОгајлвиОгилви]] (ќерка на Принцезата Александра) и нејзините деца ([[Кристијан Мват]] и [[Зенушка Моват]] од нејзиниот поранешен сопруг)
*[[Џорџ Ласкелес, 7-ми Гроф од Хервуд|Грофот од Хервуд]] (внук на Кралот [[Џорџ V]] преку неговата ќерка [[Принцеза Мери, Кралска Принцеза и Грофица на Хервуд|Мери, Кралската Принцеза]]), неговата втора жена и нивните деца
*Почитуваната г-ѓа Џералд Ласкелес (вдовица на Почитуваниот Џералд Ласкелес, внук на Џорџ V по мајчина линија), и нивните деца

Прегледник