Разлика помеѓу преработките на „Загар“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 60 бајти ,  пред 11 година
с
Бот менува: Image -> Податотека
с ('Рт преместена како ‘Рт)
с (Бот менува: Image -> Податотека)
[[ImageПодатотека:English Foxhound portrait.jpg|right|thumb||250px|[[Англиски лисичар]]]]
'''Загар''' или ''''рт''' е вид на [[куче]] кое им помага на [[ловец|ловците]] со тоа што трага или гони [[дивеч]]. Споредете ги со [[Птичар|птичарите]] кои им помагаат на ловците со тоа што ја препознаваат положбата на пленот или го донесуваат истиот.
 
!Тип||colspan=2|Пример
|-
|[[Загари-извидници]], кои го следат пленото со тоа што го посматраат. Ова се многу брзи кучиња кои самите го фаќаат и убиваат или онеспособуваат пленот.||[[ImageПодатотека:WhippetWhiteSaddled wb.jpg|none|80px|]]||[[Випет]]
|-
|[[Загари-намирисувачи]], кои го следат пленот по мирис. Овие кучиња се издржливи, но не трчаат брзо.||[[ImageПодатотека:Basset Hound 600.jpg|none|80px|]]||[[Басет]]
|-
|[[Домородни загари]], кои го следат пленот со вид, мирис и слух. Овие кучиња се брзи и издржливи, но не се побрзи од загарите-извидници.||[[ImageПодатотека:Kritikos Lagonikos 02.jpg|none|80px|]]||[[Критикос Лагоникос]]
|}
 
941.847

уредувања

Прегледник