Школки: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 30 бајти ,  пред 13 години
с
Бот менува: Image -> Податотека
[непроверена преработка][непроверена преработка]
с (Бот Додава: ms:Bivalvia)
с (Бот менува: Image -> Податотека)
 
== Анатомија на школките ==
[[ImageПодатотека:Group of Margaritifera margaritifera.jpg|лево|thumb|200px|Група на живи примероци од [[Слатководна бисерна школка|слатководната бисерна школка]] ''Margaritifera margaritifera'' на дното од река во [[Шведска]].]]
[[ImageПодатотека:Margaritifiera-margaritifiera-Anatomy.png|лево|thumb|Шематски приказ на анатомијата на слатководната бисерна школка ''Margaritifera margaritifera''.]]
Под черупката се наоѓа месест слој на [[ткиво]] наречено [[Мантија (биологија)|мантија]]; постои празнина (мантијна празнина) помеѓу мантијата и телесниот ѕид. Мантијата ги секретира слоевите на черупката, вклучувајќи го и седефестиот (бисерен) слој. Понекогаш се формира [[бисер]] како реакција на иритација. Притоа се наслојува седефест слој околу туѓата честичка. Главениот регион е многу редуциран, така што скоро и да отсуствува. На него нема очи или пипала. Од предниот крај на животното излегува мускулно, секировидно стапало кое се протега меѓу капаците од черупката. Тоа се користи за закопување и, кај некои школки, за пливање. Повеќето школки имаат две цевки, или [[сифон]]и, кои се издолжуваат од задниот крај: едниот (внесувачки) сифон служи за преземање на оксигенираната [[вода]] и храна, и другиот (изнесувачки) сифон служи за [[екскреција]]. Двете цевки можат да бидат споени во единствен сифон, наречен ''врат''.
 
941.847

уредувања

Прегледник