Централна банка на Иран: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
Бот менува: Category -> Категорија, Image -> Податотека
[непроверена преработка][непроверена преработка]
с (Бот Додава: zh:伊朗伊斯兰共和国中央银行)
с (Бот менува: Category -> Категорија, Image -> Податотека)
{{политики на Иран}}
[[ImageПодатотека:Bank_markazi.jpg|thumb|250px|лево|Bank Markazi, [[Техеран]], [[Иран]]]]
 
'''Централната банка на Иран''' ([[фарси]] -''بانک مرکزی جمهوری اسلامی ايران'', [[англиски]] -''Bank Markazi Jomhouri Islami Iran'') е [[централна банка]] на [[Иран]].
Моментален гувернер на '''Централната банка на Иран''' е [[Тахмасб Мизахери]].
 
[[ImageПодатотека:500rial Iran.jpg|thumb|250px|лево|500 [[Ирански Риал]]и]]
[[ImageПодатотека:1000rial Iran.jpg|thumb|250px|лево|1,000 [[Ирански Риал]]и од [[1961]] со ликот на [[Пахлави]]]]
 
{| class="wikitable"
 
 
[[CategoryКатегорија:Политики на Иран]]
[[CategoryКатегорија:Иран]]
[[CategoryКатегорија:Банки]]
 
[[en:Central Bank of the Islamic Republic of Iran]]
941.847

уредувања

Прегледник