Разлика помеѓу преработките на „Стоунхенџ“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додаден 1 бајт ,  пред 12 години
с
Бот менува: сеуште -> сѐ уште
с (Бот Менува: fa:استون‌هنج)
с (Бот менува: сеуште -> сѐ уште)
 
 
'''Стоунхенџ''' е најпознатиот [[Мегалит|мегалитен]] споменик во светот со дијаметар од 100 метри. Се наоѓа во [[Велика Британија]]. Се претпоставува дека бил изграден пред околу 5000 години, во времето на [[Неолитска архитектура|неолитската архитектура]] од [[Бронзено доба|бронзената доба]]. Денешните останки на Стоунхенџ се само камени, но не во целост бидејќи или биле затрупени или биле срушени во текот низ историјата. Целата градба нема своја т.н. единствена структура, туку таа е променлива. За архитектите на оваа градба сеуштесѐ уште не е познато. Во [[17 век]], [[Џон Обри]] дошол до теорија дека Стоунхенџ бил храм на [[Друиди|друидите]]. Според друга претпоставка, се смета дека бил изграден од страна на римјаните. Овие две теории владееле се до [[20 век]], кога се открило дека градбата постоела или била изградена пред околу 2000 години, пред доаѓањето на [[Друиди|друидите]] и римјаните на овие простори. Денеска се смета дека бил изграден пред 5000 години. До ден денес, не е позната целта поради кој бил изграден Стоунхрнџ. Се смета дека Стоунхенџ бил некое свето или религиозно место, каде се одржувале некои ритуали.
 
Во списокот на УНЕСКО бил вклучен во [[1986]] година.
941.847

уредувања

Прегледник