Разлика помеѓу преработките на „Сена“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 15 бајти ,  пред 11 година
с
Бот менува: Image -> Податотека
с (Бот Додава: sw:Mto Seine)
с (Бот менува: Image -> Податотека)
| watershed = 78,650 km² (30,367 mi²)
}}
[[ImageПодатотека:Seine drainage basin.png|thumb|right|300px|Сена, која извира близу Дижон, во северна Франција, тече низ Париз и во Англискиот канал.]]
 
'''Сена''' ({{изговор|sɛn}} на [[француски јазик|француски]]) е најголемата [[река]] и трговски пат меѓу [[Региони во Франција|регионите]] [[Ил-де-Франс (регион)|Ил-де-Франс]] и [[Горна Нормандија]] во [[Франција]]. Таа исто така е и туристичка атракција, со [[Бато Муш|бродски екскурзии]] кои нудат разгледувачки тури на туристите на ''[[Десниот брег]]'' и на ''[[Левиот брег]]'' во градот [[Париз]].
941.847

уредувања

Прегледник