Разлика помеѓу преработките на „Права“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 45 бајти ,  пред 11 година
с
Бот менува: Image -> Податотека
с (Бот Додава: ar, az, km, uk, zh-classical Брише: el, eo Менува: bg, en, is)
с (Бот менува: Image -> Податотека)
[[ImageПодатотека:lineline.jpg|310px|thumb|Приказ на отсечка како дел од права]]
[[ImageПодатотека:Linear functions2.PNG|290px|thumb|Три прави — зелената и сината се со иста косина, додека црвената и зелената се сечат во иста оска Y]]
'''Права''' е бесширинска, бескрајно [[должина|долга]], совршено права линија, на која лежат [[бесконечност|бесконечно]] многу точки. Во [[Евклидова геометрија|Евклидовата геометрија]] низ било кои две [[Точка (геометрија)|точки]] поминува точно една права. Правата е најкратка [[врска]] помеѓу две точки.
 
Во [[Евклидова геометрија|Евклидовата геометрија]], полуправа, при две различни [[точка (геометрија)|точки]] A (почеток) и B правец, е множество од точки C на правата кое содржи точки A и B, така што A не е строго помеѓу C и B. Во [[гометрија]]та, полуправата започнува со [[точка (геометрија)|тоќка]], и продолжува во една насока до бесконечност.
 
[[ImageПодатотека:Ray (A, B, C).svg|500px|center|Полуправа]]
 
==Белешки==
941.847

уредувања

Прегледник