Разлика помеѓу преработките на „Паметна картичка“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 15 бајти ,  пред 11 година
с
Бот менува: Image -> Податотека
с (Бот Додава: cs:Čipová karta)
с (Бот менува: Image -> Податотека)
[[ImageПодатотека:Carte vitale anonyme.jpg|thumb|200px|right|Смарт картичка во Францускиот здравствен систем.]]
'''Паметна картичка''' '''чип картичка''', '''картичка со интегрирано коло''' (англиски: '''smart card''', '''chip card''', или '''[[integrated circuit|integrated circuit(s)]] card''' ('''ICC''')), е картичка со џебна големина во која е вградено интегрирано коло кое може да процесира информации. Тоа значи може да прима, процесира и праќа податоци. Постојат два главни вида на ICC картички. [[Мемориска картичка|Мeмориски картички]] (англиски: [[Memory card]]) - кои во себе содржат мемориски компоненти и можеби некој специфичен безбедносен механизам. [[Микропроцесорска картичка|Микропроцесорските картички]] (англиски: [[Microprocessor card]]) - покрај мемориски компоненти во себе содржат и микропроцесорски компоненти. Картичката е направена од пластика, најчесто од [[Поливинил хлорид|PVC]], но понекогаш и од [[Acrylonitrile butadiene styrene|ABS]]. Во картичката може да биде втиснат [[Холографија|холограм]] со цел да се намалат можностите за фалсификување.
 
941.847

уредувања

Прегледник