Разлика помеѓу преработките на „Мутација“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 30 бајти ,  пред 11 година
с
Бот менува: Image -> Податотека
с (Бот Додава: mn:Мутац)
с (Бот менува: Image -> Податотека)
[[ImageПодатотека:Portulaca grandiflora mutant1.jpg|thumb|right|Мутација кај растение што довела до развивање на цветови со две различни бои.]]
 
Во [[генетика]]та, поимот '''мутација''' се однесува на трајна промена во [[ДНК]] секвенците од кои се состои [[ген]]от. Опсегот на мутациите е варијабилен; може да мутира или само една [[азотна база]] или цел [[хромозом]]ски сегмент.
 
== Видови на мутации ==
[[ImageПодатотека:Types-of-mutation.png|thumb|Пет типа на хромозомски мутации.]]
Најопшто, мутациите може да се поделат на:
 
941.847

уредувања

Прегледник