Разлика помеѓу преработките на „Народна Република Бугарија“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
од кај сте не ме интересира, но дека не е денес европска не е
(Категорија:Поранешни држави на Балканот)
(од кај сте не ме интересира, но дека не е денес европска не е)
'''Народна република Бугарија''' (НРБ) било официјалното име на [[Бугарија]] од [[15 септември]] [[1946]] до [[15 ноември]] [[1990]]. Во 1990 година се одржал референдум за преименување на државата и менување на [[Политички систем|политичкото уредување]].
 
{{Буг-никулец}}

Прегледник