Знаме на Монголија: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 120 бајти ,  пред 12 години
с
Бот менува: Image -> Податотека
сНема опис на уредувањето
с (Бот менува: Image -> Податотека)
[[ImageПодатотека:Flag of Mongolia.svg|thumb|[[ImageПодатотека:FIAV 111000.svg|20px]] Знамето на [[Монголија]], 1:2]]
 
Моменталното '''знаме на Монголија''' било присвоено на [[12 февруари]], [[1992]]. Слично е со знамето од [[1949]], освен што ја нема ѕвездата. Има три еднакви вертикални полиња, две црвени и едно сино. На едното црвено поле има [[Сојомбо симбол]]- наредени геометриски фигури што претставуваат [[оган]], [[месечина]], [[земја]], [[вода]] и знакот [[јин-јанг]].
 
==Историски знамиња==
[[ImageПодатотека:Flag of the People's Republic of Mongolia (1921-1924).svg|thumb|[[ImageПодатотека:FIAV historical.svg|23x15px]] Знаме на [[Монголска Народна Република]] (1921-1924)]]
[[ImageПодатотека:Flag of the People's Republic of Mongolia (1924-1940).svg|thumb|[[ImageПодатотека:FIAV historical.svg|23x15px]] Знаме на [[Монголска Народна Република]] (1924-1940)]]
[[ImageПодатотека:Flag of the People's Republic of Mongolia (1949-1992).svg|thumb|[[ImageПодатотека:FIAV historical.svg|23x15px]] Знаме на [[Монголска Народна Република]] (1949-1992)]]
Пред 1992, знамето на [[Монголска Народна Република]] имало жолта ѕвезда над Сојомбо симболот, симболизирајќи го социјализмот. Исто така, синото поле било посветло.
 
941.847

уредувања

Прегледник