Заедничка негација: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 30 бајти ,  пред 12 години
с
Бот менува: Image -> Податотека
с (с)
с (Бот менува: Image -> Податотека)
[[ImageПодатотека:NOR.jpg|thumb|right|NOR (НИЛИ) логичка порта]]
'''Логичко нили''' или '''заедничка негација''' е оператор во [[Булова логика|буловата логика]] кој дава резултат спротивен од [[логичка дисјункција|логичкото или]]. Т.е. (''не или''), ''p'' НИЛИ ''q'' е точно само кога и ''p'' и ''q'' се ''неточни''.
 
[[Венов дијаграм]] за „Ниту A ниту B“
 
[[ImageПодатотека:Johnston Diagram- Not A and Not B.svg|150px]]
 
 
941.847

уредувања

Прегледник