Разлика помеѓу преработките на „Еми (награда)“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 13 бајти ,  пред 11 година
с
Бот менува: оддржу... -> одржу..., Image -> Податотека
с (Бот Додава: co:Emmy)
с (Бот менува: оддржу... -> одржу..., Image -> Податотека)
[[ImageПодатотека:EmmyAward.png|right|thumb|Eми награда]]
'''Еми наградите''' се [[САД|американски]] [[телевизија|телевизиски]] продуцирани награди, кои се сметаат за телевизиски еквивалент на [[оскар]]ите.
 
== Историја на наградите ==
 
Првите манифестација по повод доделувањето на Еми наградите се оддржуваодржува во ''Hollywood Athletic Clubs'' на [[25 јануари]] [[1949]] година. Името „Еми“ е феминизација на името „Ими“, прекарот искористен да ги опише раните телевизиски [[катодна цевка|катодни цевки]]. [[Ширли Динсдејл]] е добитник на првата Еми награда на првата церемонија. Кипот за наградата Еми изгледа како жена со крилја која држи атом, што со време се претвори во симбол на стремежот на телевизиската академија да ја воздигне уметноста и во свои рамки. Кипот е изграден од инжинерот Луис Мек Манус.
 
== Видови Еми награди ==
941.847

уредувања

Прегледник