Бело Море (Русија): Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 30 бајти ,  пред 13 години
с
Бот менува: Image -> Податотека
[непроверена преработка][непроверена преработка]
с (Бот Додава: la:Mare Album)
с (Бот менува: Image -> Податотека)
[[ImageПодатотека:White Sea map.png|thumb|right|Мапа на Белото Море]]
[[ImageПодатотека:modis_white_sea.jpg|thumb|right|Сателитски снимки на Белото Море]]
 
'''Белото Море''' ({{lang-ru|Бе́лое мо́ре}}, {{lang-fi|Vienanmeri}}) е море што се наоѓа во [[Северна Европа]], поточно во [[Русија]]. Морето е опколено од [[Карелија]] на запад, [[Кола Полуостров|Кола]] на север и [[Канински Полуостров]] на североисток.
941.847

уредувања

Прегледник